28.10.2019

Misijný jarmok

Žiaci z Cirkevnej základnej škole sv. Gorazda v Námestove v piatok zorganizovali misijný jarmok, ktorého výťažok zabezpečí školské jedlo pre deti v najchudobnejších krajinách sveta prostredníctvom organizácie Mary s Meals.

Zapálení pre dobro – asi tak sa dá opísať atmosféra, ktorá v škole vládla. „Bolo fantastické sa pozerať na školákov, ktorí na diaľku pomáhajú iným deťom. Dostať jedlo každý deň a mať možnosť chodiť do školy je pre naše deti samozrejmosťou – dnešným jarmokom detí pomáhali tým, ktorí také šťastie nemajú“ hovorí Tomáš Kapičák, jeden zo štatutárov charitatívnej organizácie Mary s Meals Slovensko, ktorý bol na jarmoku Námestovčanom priblížiť toto dielo.

Charitatívne dielo Mary s Meals pomáha posielať chudobné deti do školy tam, kde im chudoba a hlad bránia v prístupe k vzdelaniu. Projekt podporený pápežom Františkom či ocenený anglickou kráľovnou Alžbetou II sýti už 1,5 milióna detí v 18 krajinách sveta. Za cenu 15,60 EUR dokáže Mary s Meals poskytnúť jednému dieťaťu výživné jedlo v škole počas celého školského roka. Deti tak nemusia od mala pracovať alebo žobrať ale môžu sa vzdelávať. Jedlo z lokálnych surovín deťom tam varí viac ako 80 tisíc miestnych dobrovoľníkov.

Aj v Námestove sa do práce dali malí dobrovoľníci. Triedy a chodby v škole sa premenili na trh preplnený najrozličnejšími výrobkami. A veruže bolo z čoho vyberať. Od praktických drevených stolčekov, cez teplé čiapky, levanduľové sirupy, sušené bylinné čaje až po voňavé trdelníky s nálepkami Mary s Meals. Spolupráca detí a ich rodičov s cieľom pomôcť neznámym rovesníkom v ďalekých krajinách vzbudzovala v návštevníkoch pocit spolupatričnosti. Deti ukázali, že veľké veci môžeme robiť bez ohľadu na to, akí veľkí sme.

Celý výťažok z námestovského jarmoku poputuje na financovanie projektu Mary s Meals a pomôže nasýtiť veľké množstvo detí na celý školský rok. Ako vysvetlil Kapičák, „v Mary s Meals Slovensko robíme všetko ako dobrovoľníci, takže z vyzbieraných peňazí u nás neostáva ani cent, to platí pre všetky naše akcie a celú verejnú zbierku, ktorou ľudia na Slovensku môžu podporiť charitatívny projekt Mary s Meals“.

Viac informácií o projekte a o rôznych formách pomoci je možné nájsť na www.marysmeals.sk.

Zdroj: TKKBS
Fotky: Mary’s Meals