Svätý Martin kráča s nami a oroduje za nás

Svätý Martin kráča s nami a oroduje za nás

Pri príležitosti 250. výročia založenia Spišskej diecézy sa v námestovskom chráme, ktorý je jubilejným chrámom konalo už druhé duchovné stretnutie s názvom: Putovanie so sv. Martinom. Sv. omšu celebroval pomocný spišský biskup  Mons. Ján Kuboš. Témou jeho katechézy bolo zamyslenie sa nad kresťanským povolaním, v centre ktorého je život sv. Martina, ako vzor viery prejavovanej v konkrétnej skutkoch lásky, služby a obety.

Neoceniteľnou službou našich kňazov bolo vysluhovanie sviatosti zmierenia pred slávením slávnostnej sv. omše.

Dôležitým slovom v kázni otca biskupa Jána bolo slovo pokoj. Povedal, že mnohokrát z našich úst zaznieva spojenie alebo ho aj my používame: „Daj mi pokoj.“ V živote sv. Martina bol viditeľný Boží pokoj a odpustenie, ako to zaznieva aj v modlitbe Otčenáš. Sv. Martin už ako biskup zažíval nepochopenie… A on na to všetko reagoval odpustením, láskou a ako píše životopisec: „Nikdy nemal zachmúrenú tvár.“ Pán biskup nás povzbudil, aby sme neboli len poslucháčmi, ale podľa príkladu sv. Martina aj slová o pokoji a odpustení napĺňali svojím životom. Veď aj pri zvolaní: Baránok Boží, tretíkrát odpovedáme: „Daruj nám pokoj.“

Na záver sv. omše p. dekan Miloš Pekarčík poďakoval prítomným  z domácej farnosti, ako aj okolitých farností za účasť a p. biskupovi zablahoželal k nedávnym meninám a k výročiu biskupskej vysviacky s prianím, aby bol v svojej pastierskej službe prorokom pre dnešný svet.

Po sv. omši sme pri adorácii ďakovali, modlili sa , prosili o pomoc a sprevádzanie tohto mocného orodovníka v nebi, ktorým  sv. Martin nepochybne je.

Prítomní veriaci si tiež mohli uctiť relikvie sv. Martina. Do svojich domovov a rodín sme odišli povzbudení Božím slovom a posilnení Božím požehnaním, aby sme tam, kde žije prikrývali láskou, pokojom, odpustením každého, s kým sa stretneme a tam, kde žijeme.